Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Zorunlu araç sigortası adında anlaşılacağı gibi yapılması zorunlu sigortalar arasında bulunmaktadır ve yasalarla belirlenmiştir. Araçların karayollarında seyredebilmeleri için karayolları trafik yönetmeliğine göre zorunlu trafik sigortası yapılmış olması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıldır ve her yıl zorunlu trafik sigortası hesaplama yapılarak ilan edilmektedir. Zorunlu trafik sigortası olmadan karayollarına çıkan araçlar trafikten men edilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası bütün araçlar için geçerli bulunmaktadır. Sıfır araç, ikinci el araç zorunlu trafik sigortasını her yıl yaptırmak zorundadır. Zorunlu trafik sigortası yapılmamış olan ve trafikten men edilen araçlar otoparka çekilerek korunmaktadır ve araç sahipleri zorunlu trafik sigortası hesaplama ile belirlenen ücreti ödedikten sonra araç sahibine teslim edilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası, karayollarında araç kullanırken karşı tarafta bulunan araçlara verilebilecek zararlar için güvence için yapılmaktadır. Verilecek madde zararlar ve bedensel sakatlanma, can kaybı, yaralanma için ödenmektedir. Zorunlu trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerli olmaktadır. Her yıl yıl yeniden hesaplanan zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıldır. Trafik denetimleri ile zorunlu araç sigortası yaptırmayan araçlar tespit edilerek ala konulmaktadır. Zorunlu trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Zorunlu trafik sigortasının dışında isteğe bağlı olarak yapılan araç kasko sigortası da bulunmaktadır. Kasko sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır ve geçerlilik süresi 1 yıldır.

Trafik Sigortası Fiyatları Zorunlu Trafik Sigortası Kasko Bedeli